Warszawska spółka technologiczna PIAP Space poinformowała o rozpoczęciu projektu INORT
(In-Orbit Refuelling Technology for Unprepared and Prepared Satellites). Ma on na celu opracowanie mapy drogowej technologii do tankowania satelitów na orbicie, w tym wydłużenie czasu utrzymania satelitów na orbicie oraz redukcji kosztów ich zastępowania. Projekt jest finansowany z polskiej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i realizowany wraz z dwoma centrami Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.
"Cieszymy się, że w ramach projektu INORT możemy zadbać o zrównoważone tworzenie technologii. To przedsięwzięcie nie tylko zwiększa nasze zaangażowanie w świadomą eksploatację operacji kosmicznych, ale również aktywnie wprowadza innowacje, w dziedzinie technologii satelitarnej. W ten sposób oferujemy rozwiązania, które nie tylko odpowiadają obecnym potrzebom, ale również kształtują przyszłość technologii kosmicznych"
– mówi Marcin Dobrowolski, Prezes Zarządu PIAP Space.
„Możliwość tankowania na orbicie jest niezwykle ważna pod kątem przyszłej eksploracji kosmosu. Z jednej strony może przełożyć się to na znaczące oszczędności, wynikające ze zmniejszenia kosztów związanych z koniecznością zastępowania satelitów nowymi. Z drugiej, może doprowadzić do redukcji liczby deorbitowanych satelitów. Technologia ta będzie mogła być zastosowana zarówno w obecnych modelach, jak również w satelitach nowej generacji”
- mówi Paweł Surmacz, kierownik Sekcji Napędów Satelitarnych w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa.
Kontakt dla Mediów
Maciek Mysliwiec
maciek@spaceagency.biz
+48 884 778 177
___
PIAP Space sp. z o. o., założona w 2017 roku jako spin-off z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (Ł-PIAP), jest współwłasnością Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Ł-PIAP. Firma zapewnia kompleksową infrastrukturę gwarantującą ciągłość i powtarzalność usług, posiadając certyfikat jakości ISO 9001:2015 obejmujący projektowanie, rozwój, produkcję, montaż i testy w obszarze technologii kosmicznych i robotyki. PIAP Space opracowuje technologie i produkty dla usług In-Orbit Servicing i przyszłych misji ISAM, w tym ramiona robotyczne i chwytaki (LARIS, chwytaki wielofunkcyjne), 6-osiowe czujniki siły i momentu obrotowego oraz algorytmy wizyjne do tzw. Close Range Vision System. Firma oferuje także Urządzenia Obsługi Naziemnej (MGSE) do montażu, integracji i testowania satelitów i ich podsystemów, w tym adaptery integracyjne (GHA), adaptery do testów wibracyjnych (VTA), stanowiska integracyjne dla satelitów i paneli (PIS, PIT), urządzenia podnoszące oraz MGSE kompatybilne z próżnią termiczną.
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa należy do najnowocześniejszych placówek badawczych w Europie, o tradycjach sięgających 1926 roku. Instytut ściśle współpracuje ze światowymi potentatami przemysłu lotniczego, takimi jak: Boeing, GE Aerospace, Middle River Aerostructure Systems (MRAS), Airbus czy Pratt&Whitney, oraz instytucjami z branży kosmicznej, w tym z Europejską Agencją Kosmiczną. Strategicznymi obszarami badawczymi Instytutu są technologie lotnicze, kosmiczne oraz bezzałogowe. Prowadzone są tutaj także badania i usługi dla przemysłu krajowego i zagranicznego w zakresie technologii materiałowych, kompozytowych, przyrostowych, teledetekcyjnych, energetycznych oraz wydobywczych.