Co zrobić, gdy wart miliony euro satelita przestaje działać? Kiedy kosztowny sprzęt, który miał funkcjonować przez kilkanaście lat, traci zdolność manewrowania lub wymaga naprawy? Dotychczas odpowiedzią była deorbitacja i kosztowna budowa nowego satelity. Ten scenariusz może jednak wkrótce przejść do przeszłości. Dzięki ramieniu robotycznemu TITAN – konstrukcji warszawskiej firmy PIAP Space, opracowanej w projekcie Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) – możliwe stanie się prowadzenie inspekcji, napraw i modernizacji satelitów bezpośrednio na orbicie.
– TITAN to najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny opracowany w Polsce, a prawdopodobnie także jeden z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Zaprojektowaliśmy go tak, by był nie tylko precyzyjny, ale też uniwersalny. Dzięki modularnej architekturze może zostać przeskalowany do różnych zastosowań – zarówno orbitalnych, jak i eksploracyjnych. Co więcej, odpowiednie uszczelnienia konstrukcji pozwolą przystosować go także do pracy w środowiskach pełnych pyłu – jak pokryta regolitem powierzchnia Księżyca – co otwiera drogę do jego wykorzystania w planetarnych misjach eksploracyjnych.
– mówi Paweł Paśko, Kierownik Sekcji Mechatroniki w PIAP Space
Kontakt dla mediów
Maciek Myśliwiec
maciek@spaceagency.biz
+48 884 778 177
O PIAP Space
PIAP Space sp. z o.o., założona w 2017 polska spółka technologiczna. Specjalizuje się w projektowaniu, rozwoju i produkcji zaawansowanych rozwiązań robotycznych dla sektora kosmicznego. Firma posiada certyfikat jakości ISO 9001:2015 i realizuje projekty dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, Komisji Europejskiej oraz partnerów przemysłowych, rozwijając m.in. ramię robotyczne, chwytaki, czujnik siły i momentu, a także naziemne urządzenia MGSE do obsługi satelitów. PIAP Space koncentruje się na rozwiązaniach wspierających serwisowanie, montaż i logistykę w przestrzeni kosmicznej oraz przyszłe misje planetarne.