PIAP Space zakończyło prace nad systemem mocowania satelity, tzw. clamp bandem, który został przekazany firmie Thales Alenia Space do wykorzystania przy integracji i testach misji ROSE-L realizowanej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA). To pierwsze takie zlecenie realizowane przez polską firmę i zakupione przez dostawcę produktu do ESA, co stanowi istotny krok w rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Projekt ten pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa mogą dostarczać zaawansowane technologie dla międzynarodowych programów kosmicznych i spełniać rygorystyczne wymagania jakościowe ESA, NASA czy innych podmiotów rynku kosmicznego.
„Dzięki temu projektowi pokazaliśmy, że polskie firmy są w stanie dostarczać skomplikowane mechanizmy precyzyjne na potrzeby globalnych misji kosmicznych. To ważny krok w dalszym rozwoju naszych kompetencji w dziedzinie mechatroniki kosmicznej”
– mówi Paweł Paśko, Kierownik Sekcji Mechatroniki w PIAP Space.
„Praca nad tym projektem to dla naszego zespołu nie tylko wyzwanie inżynierskie, ale także okazja do wdrażania nowych rozwiązań, które mogą znaleźć zastosowanie w przyszłych misjach kosmicznych”
– zaznacza Mateusz Krawczak, Kierownik Projektów w PIAP Space.
Kontakt dla mediów
Maciek Mysliwiec
maciek@spaceagency.biz
+48 508 23 24 25
PIAP Space sp. z o. o., założona w 2017 roku jako spin-off z Sieci Badawczej Łukasiewicz - Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (Ł-PIAP), jest współwłasnością Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) oraz Ł-PIAP. Firma zapewnia kompleksową infrastrukturę gwarantującą ciągłość i powtarzalność usług, posiadając certyfikat jakości ISO 9001:2015 obejmujący projektowanie, rozwój, produkcję, montaż i testy w obszarze technologii kosmicznych i robotyki. PIAP Space opracowuje technologie i produkty dla usług In-Orbit Servicing i przyszłych misji ISAM, w tym ramiona robotyczne i chwytaki (LARIS, chwytaki wielofunkcyjne), 6-osiowe czujniki siły i momentu obrotowego oraz algorytmy wizyjne do tzw. Close Range Vision System. Firma oferuje także Urządzenia Obsługi Naziemnej (MGSE) do montażu, integracji i testowania satelitów i ich podsystemów, w tym adaptery integracyjne (GHA), adaptery do testów wibracyjnych (VTA), stanowiska integracyjne dla satelitów i paneli (PIS, PIT), urządzenia podnoszące oraz MGSE kompatybilne z próżnią termiczną.