Na przełomie czerwca i lipca br. Kraków stanie się prawdziwą kosmiczną stolicą Polski. A to wszystko za sprawą serii spotkań z Arturem Chmielewskim, inżynierem NASA i synem słynnego Papcia Chmiela. Do stolicy Małopolski przyjedzie on na zaproszenie Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, gdzie opowie o swojej pracy przy najbardziej ambitnych misjach, ale także szansach jakie czekają w sektorze kosmicznym na przedsiębiorstwa z naszego regionu.
Artur B. Chmielewski to inżynier i naukowiec pracujący w Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Kaliforni, będącym jednym z centrów Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA). Jest synem Henryka Jerzego Chmielewskiego, znanego jako Papcio Chmiel, twórcy kultowych komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek”. Jak sam mówi nie poszedł w ślady Ojca, ponieważ od najmłodszych lat marzył o podboju kosmosu. Aby zrealizować swoje marzenia studiował fizykę, mechanikę i informatykę na University of Michigan oraz University of Southern California. W NASA pracował przy niezliczonej liczbie projektów, w tym konstruowaniu instrumentów naukowych do marsjańskich łazików, budowie generatorów nuklearnych do misji międzyplanetarnych, testowaniu części statków kosmicznych i realizacji 15 misji badających Słońce, Marsa, Jowisza, Saturna i asteroidy.
Co ciekawe Artur Chmielewski był także konsultantem filmów w Hollywood, współpracował z artystami nad projektami związanymi z kosmosem, a także wprowadzał naukowe słowa do języka Indian Navajo. Ponadto, chętnie pracuje z młodzieżą, wspiera startupy, organizuje kluby naukowe dla licealistów oraz projekty badawcze na uniwersytetach. Jest również autorem książki „Odważ się robić wielkie rzeczy”, która zdobyła popularność wśród młodych czytelników.
Pasjonaci eksploracji kosmosu będą mogli spotkać Artura Chmielewskiego cztery razy:
- 30 czerwca (niedziela) o godz. 13:00 w czasie spotkania dla dzieci i rodziców, pt. "Kosmiczne podróże Tytusa". Spotkanie będzie miało na celu zainspirowanie najmłodszych do patrzenia w gwiazdy i rozwijania swoich zainteresowań. Artur opowie o fascynujących aspektach swojej pracy, takich jak lądowanie na komecie czy przetrwanie ekstremalnych warunków kosmicznej próżni.
- 2 lipca (wtorek) o godz. 17:00 w czasie spotkania dla dzieci i młodzieży, pt. "Kosmiczne wyzwania". Młodsi uczestnicy będą mieli okazję odkryć tajemnice funkcjonowania NASA, dowiedzieć się, jak instytucja ta mierzy się z największymi wyzwaniami i jakie lekcje możemy z tego wynieść na Ziemi. Artur opowie także o wpływie serii komiksów „Tytus, Romek i A’Tomek” na jego zawodowe wybory. Spotkanie to poprowadzi Maciek Myśliwiec ze Space Agency.
- 3 lipca (środa) o godz. 17:00 w czasie spotkania pt. "Odważ się robić wielkie rzeczy!". Artur, w czasie rozmowy z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką, współautorką książki „Odważ się robić wielkie rzeczy”, opowie, jak przygotować się do kariery badacza kosmosu, jak przebiegała jego kariera w NASA, jakie spotkały go na tej drodze wyzwania i jak sobie z nimi poradził.
- 4 lipca (czwartek) o godz. 13:00 podczas spotkania networkingowego dla firm i organizacji naukowych, pt. "Czy kosmos kreuje nowe technologie?", podczas rozmowy z Łukaszem Wilczyńskim z European Space Foundation, uczestnicy będą mieli okazję poznać perspektywy współpracy polskiego przemysłu z NASA oraz dowiedzieć się więcej o technologiach kosmicznych wytwarzanych w Małopolsce. Artur Chmielewski opowie o swoich doświadczeniach z pracy dla NASA, ale także o realizowanych przez niego projektach na rzecz łączenia rynków amerykańskiego i europejskiego oraz wspieraniu startupów.
Po przerwie lunchowej, podczas której odbędzie się także sesja networkingowa, rozpocznie się panel dyskusyjny, który poprowadzi Maciek Myśliwiec ze Space Agency. O rozwoju technologii kosmicznych oraz współpracy sektora kosmicznego z instytucjami i światem nauki porozmawia z:
- Noemi Zabari z Astroteq.ai,
- Arturem Chmielewskim,
- Michałem Pileckim z Polskiej Agencji Kosmicznej,
- Jędrzejem Kowalewskim ze Scanway,
- Łukaszem Wilczyńskim z European Space Foundation.
Spotkanie potrwa do godziny 16.00.
- Noemi Zabari z Astroteq.ai,
- Arturem Chmielewskim,
- Michałem Pileckim z Polskiej Agencji Kosmicznej,
- Jędrzejem Kowalewskim ze Scanway,
- Łukaszem Wilczyńskim z European Space Foundation.
Spotkanie potrwa do godziny 16.00.
Więcej informacji o cyklu spotkań z Arturem Chmielewskim, a także bilety na wydarzenia można nabyć na stronie internetowej Cogiteonu: https://cogiteon.pl/wizyta/wydarzenia
Kontakt dla mediów
Piotr Koziarz
+48 511 196 230
Piotr.Koziarz@cogiteon.pl
Maciek Mysliwiec
+48 508 23 24 25
maciek@spaceagency.biz