Laureaci konkursu "Direction: Space" zakończyli wyjazd studyjny do najważniejszych ośrodków technologii kosmicznych w Europie. Młodzi naukowcy i inżynierowie z Polski zaprezentowali i skonsultowali swoje projekty eksperymentów możliwych do realizacji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej z ekspertami z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN). Pomysłodawcą konkursu jest dr Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy ESA.
„Przy organizacji konkursu zależało nam na zaangażowaniu studentów i doktorantów, którzy nie mają jeszcze możliwości brania udziału w innych projektach umożliwiających dostęp do ISS. Jednocześnie było dla nas niezwykle ważne, aby poszerzyć zakres tych polskich przedsięwzięć badawczych, które mogą zyskiwać na współpracy z sektorem kosmicznym. Takie interdyscyplinarne projekty edukacyjne wspierają dynamiczny rozwój tej gałęzi polskiej gospodarki i budują fundamenty dla edukacji przyszłości”
– wyjaśnia Zuzanna Piasecka, prezes Fundacji Empiria i Wiedza.
Wyjazd ten był nie tylko przygodą życia dla nas wszystkich, ale również cennym czasem, który wykorzystaliśmy na rozwój naszych projektów. Nawiązaliśmy ważne kontakty w przemyśle kosmicznym rozmawiając z inżynierami z ESA oraz w świecie badań naukowych przebywając w ośrodku CERN. Rywalizacja między zwycięskimi zespołami przerodziła się we współpracę nad wspólną misją rozwoju człowieka w kosmosie. Mając opiekę specjalistów z ESTEC oraz Space Applications możemy realizować nasze pomysły w zgodzie z najwyższymi standardami przemysłu kosmicznego” –
wskazuje Paweł Rukat z zespołu GrowLight z Politechniki Warszawskiej.
"Spotkania z ekspertami ESA i CERN potwierdzają dojrzałość koncepcji zwycięskich drużyn, zarówno od strony naukowej, jak i inżynieryjnej. Ci młodzi naukowcy bez wątpienia w najbliższych latach będą w stanie tworzyć silne synergie z polskim i europejskim sektorem kosmicznym. To znaczący argument za tym, aby tego typu inicjatywy zyskały swoje stałe miejsce w ramach opracowywanej właśnie Polskiej Strategii Kosmicznej ".
dr Milena Ratajczak z Fundacji New Space
„Jestem dumny, że to właśnie oni stają się nowym pokoleniem, które będzie rozwijać polski sektor kosmiczny przez najbliższe dekady"
- podkreśla dr Sławosz Uznański, pomysłodawca konkursu.
Kontakt dla Mediów
Szymon Maliszewski
szymon.maliszewski@sciencenow.studio
+48 694 452 241
Maciek Myśliwiec
maciek@spaceagency.biz
+48 884 778 177
____
O New Space Foundation: Organizacja non-profit, która od 2013 roku wspiera eksplorację kosmosu realizując projekty międzysektorowe łącząc potencjały rozwoju społecznego, naukowego i gospodarczego. Fundacja wspiera inicjatywy i projekty łączące takie obszary jak R&D, dyplomacja naukowa, edukacja i popularyzacja nauki, art & science, innowacje społeczne czy rozwój przedsiębiorczości.
O Fundacji Empiria i Wiedza: Fundacja powołana przez Bank Gospodarstwa Krajowego, aby budować i rozwijać potencjał polskiego kapitału społecznego i budować lepszą przyszłość Polski poprzez inwestowanie w edukację, w oparciu o równe szanse w dostępie do niej. Fundacja edukuje młodzież i studentów w zakresie wiedzy ekonomicznej, finansów i bankowości. Propaguje i rozpowszechnia w przystępny sposób specjalistyczną wiedzę ekonomiczną wśród wszystkich grup społecznych, a także podnosi poziom edukacji, promuje i wdraża nowe technologie w tym zakresie.