Polski satelita Intuition-1 dostarczył na Ziemię pierwsze obrazy powierzchni naszej planety. Obrazy wyjątkowe, ponieważ pozyskane metodą hiperspektralną oraz przetworzone w kosmosie, na pokładzie satelity, przez mechanizmy sztucznej inteligencji. Zastosowanie zademonstrowanej przez firmę KP Labs technologii pozwoli na znaczący postęp w dziedzinie obserwacji Ziemi i poprowadzi do ulepszenia jakości danych dla różnorodnych zastosowań naukowych i komercyjnych.
"Korzystając z jednostki przetwarzania danych Leopard (DPU) i wykorzystując algorytmy uczenia maszynowego, Intuition-1 może autonomicznie wykrywać, klasyfikować i analizować różne zjawiska powierzchniowe, poprawiając dokładność i trafność dostarczanych danych. System ten, zaprojektowany w celu zwiększenia precyzji i trafności zebranych danych, oznacza znaczny postęp w technologii kosmicznej opartej na sztucznej inteligencji. Zdolność Leoparda do niezależnego przesiewania ogromnych ilości danych i identyfikowania kluczowych informacji może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami, badania klimatyczne i wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju
wyjaśnia Michał Zachara, Wiceprezes Zarządu KP Labs.
Kontakt dla Mediów:
Julia Wiśniowska
+48 530 523 011
jwisniowska@kplabs.pl
O KP Labs
Założona w 2016 roku firma KP Labs jest spółką New Space, której celem jest przyspieszenie eksploracji kosmosu poprzez rozwój autonomicznej obsługi misji kosmicznych i technologii robotycznej. Firma jest kompleksowym dostawcą, oferującym zintegrowany pakiet sprzętu, oprogramowania i algorytmów opracowanych we własnym zakresie do przetwarzania danych na pokładzie satelitów. Obecnie KP Labs realizuje ponad 25 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych, aktywnie uczestnicząc w misjach kosmicznych w ramach międzynarodowych konsorcjów. Firma zatrudnia około 80 specjalistów i posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej informacji o KP Labs można znaleźć na stronie: https://kplabs.space/.