W miniony piątek (16 sierpnia) z Bazy Vandenberg w Kalifornii wystartowała rakieta Falcon 9 firmy SpaceX. Wyniosła na orbitę ładunek złożony z wielu satelitów, a w tym polskiego Eagle Eye. Nie była to jednak jedyna polska technologia w tym locie. Na pokładzie Transportera 11 na orbitę poleciał także satelita Φ-sat-2 zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną. KP Labs, polska firma specjalizująca się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego, opracowała algorytmy niezbędne do przetwarzania danych na pokładzie satelity.
„Nasze uczestnictwo w misji Φsat-2 jest dowodem naszych bogatych kompetencji w przetwarzaniu danych na pokładzie satelitów. Od 2023 roku stworzone przez nas technologie zostały pięć razy wysłane w kosmos, co umacnia naszą pozycję wśród liderów polskiego sektora kosmicznego. Dodatkowo nasze jednostki oraz algorytmy przetwarzania danych są aktualnie wdrażane w kilku kolejnych misjach. Trzeba jednak zaznaczyć, iż praca nad Φsat-2 była dla nas szczególnie ważna, jako że był to jeden z pierwszych projektów, w które się zaangażowaliśmy. Jesteśmy dumni z udziału w tej misji i z niecierpliwością czekamy na jej wyniki.”
mówi Michał Zachara, Wiceprezes zarządu KP Labs, podkreśla znaczenie wkładu firmy:
Kontakt dla Mediów
Julia Wrazidło
+48 530 523 011
jwrazidło@kplabs.pl
O KP Labs
Założona w 2016 roku firma KP Labs jest spółką New Space, której celem jest przyspieszenie eksploracji kosmosu poprzez rozwój autonomicznej obsługi misji kosmicznych i technologii robotycznej. Firma oferuje zintegrowany pakiet sprzętu, oprogramowania i algorytmów opracowanych we własnym zakresie do przetwarzania danych na pokładzie satelitów. KP Labs realizuje ponad 25 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych, aktywnie uczestnicząc w misjach kosmicznych w ramach międzynarodowych konsorcjów. Pobierz jakoPDFDOCXUdostępnij