Gliwice, 14 maja 2024 – KP Labs, polska firma specjalizująca się w technologiach sztucznej inteligencji dla sektora kosmicznego, ogłosiła, że jej projekt LeopardISS został wybrany do grona eksperymentów, których efekty polecą na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach Polskiej Misji na ISS. Zaprojektowana przez gliwicką firmę, jednostka przetwarzania danych Leopard znajdzie się na pokładzie ISS, służąc jako moduł testowy dla naukowców, przedsiębiorców i studentów z całego świata.
- Leopard jest dowodem, na to, że jesteśmy w stanie sprostać najbardziej wymagającym wyzwaniom sektora kosmicznego. Umożliwienie testowania algorytmów sztucznej inteligencji i przetwarzania danych w warunkach kosmicznych, jest milowym krokiem w zapewnieniu dostępu do kosmosu podmiotom badawczym, akademickim i komercyjnym. Jestem przekonany, że doświadczenie zdobyte podczas tej misji przyczyni się do rozwoju projektów naszych partnerów i otworzy przed nim nowe perspektywy na arenie międzynarodowej"
- mówi Michał Zachara, wiceprezes KP LABS.
"Realizacja eksperymentów w warunkach mikrograwitacji zwiększy konkurencyjność polskich badań oraz przyspieszy komercjalizację polskich technologii kosmicznych. Każdy z zaplanowanych eksperymentów nie tylko przyczynia się do rozwoju globalnej wiedzy naukowej, ale także oferuje unikalną szansę na praktyczne zastosowanie wyników badań w przyszłych rozwiązaniach technologicznych na Ziemi"
- dodaje Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, prof. Grzegorz Wrochna.
Kontakt dla Mediów
Julia Wiśniowska
+48 530 523 011
jwisniowska@kplabs.pl
______
O KP Labs
Założona w 2016 roku firma KP Labs jest spółką New Space, której celem jest przyspieszenie eksploracji kosmosu poprzez rozwój autonomicznej obsługi misji kosmicznych i technologii robotycznej. Firma jest kompleksowym dostawcą, oferującym zintegrowany pakiet sprzętu, oprogramowania i algorytmów opracowanych we własnym zakresie do przetwarzania danych na pokładzie satelitów. Obecnie KP Labs jest zaangażowana w 7 misji kosmicznych i realizuje ponad 25 projektów dla ESA, NASA i podmiotów prywatnych, aktywnie uczestnicząc w misjach kosmicznych w ramach międzynarodowych konsorcjów. Firma zatrudnia około 80 specjalistów i posiada status Centrum Badawczo-Rozwojowego nadany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Więcej informacji o KP Labs można znaleźć na stronie: https://kplabs.space/.